Omurga Sağlığı Semineri Yapıldı

Toplantıda, çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen eğrilik ve kamburluk ile ilgili erken tanı ve tedavinin önemine değinildi. Kamburluk hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Reyhan Çeliker, omurga sağlığını korumanın birinci yolunun iyi bir duruşa sahip olmaktan geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Çeliker, şöyle konuştu: ´Her yaşta duruşu düzeltmek mümkün. Germe ve güçlendirme egzersizlerinin yanı sıra yüzme, plates ve yoga gibi sporların duruş üzerinde olumlu etkileri oluyor. Çocuklarda çanta kullanımında çanta sapları çok önemli biri aşağıda diğeri yukarıda olmamalı. Yine aynı şekilde lap top kullanırken bizler ve çocuklar yanlış pozisyonda bilgisayar kullanıyoruz. Yatarak bilgisayar kullanılmaz bunlar yanlış oturma pozisyonları." Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay da, eğriliğin gelişme çağındaki çocuklarda ilerleme riski nedeniyle erken tanının büyük önem taşıdığına dikkati çekti. 

En sık ergenlik çağında ve daha çok kız çocuklarında görülen eğrilik ve kamburluğun, kontrol edilemeyip ilerlediği zaman kalp ile akciğerde hasar bırakabileceğini belirtti.

Etiket Bulutu
Omurga Hastalıkları Fibromiyalji Osteoporoz Osteoartrit Eklem Ağrıları Egzersiz Kinezyolojik Bantlama Kuru İğneleme ESWT Fizik Tedavi Rehabilitasyon Boyun Ağrısı Bel Ağrısı Duruş Bozuklukları Skolyoz Kifoz Bel Fıtığı Boyun Fıtığı
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Makaleler
© 2015 Prof. Dr. Reyhan Çeliker. Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yer alan içerik bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.